По повод Международният ден на загиналите и пострадалите при трудови злополуки, 28 април, беше отслужена заупокойна молитва в храм „Св. Ап. Андрей Първозваний“, в памет на всички работници, загубили живота си, изпълнявайки служебния си дълг. Панахидата бе отслужена по инициатива на Съюзът на транспортните синдикати в България.
Паметта на загиналите почетоха председателят на СТСБ Екатерина Йорданова, членовете на Управителния съвет на СТСБ – Мария Костова и Искра Цакова, екипът на СТСБ, председателят на синдикалната организация към Деспред, член на СТСБ – Бойка Христова, Анжела Мутафчиева от НКЖИ.
По данни и информация на НОИ, представени от КНСБ, през 2014 г. в България са регистрирани 2807 трудови злополуки, от които 118 са с фатален край. При 8 от тези 118 случая починалите са жени.
Оперативната информация за трудовите злополуки сочи, че трите икономически дейности с най-голям брой трудови злополуки през 2014 г. са държавното управление – 173, сухопътния транспорт – 169 и търговията на дребно – 149 злополуки.
В глобален мащаб по данни на Международната организация на труда (МОТ), повече от 2.3 млн. работници умират ежегодно в резултат на трудови злополуки и професионални болести. Свързаните с работата смъртни случаи са 6300 дневно, като 5500 от тях са в резултат на различни професионални заболявания, а останалите – инциденти.
Като част от превенцията от трудови злополуки, СТСБ представи добрите практики на европейските ни социални партньори в железопътния сектор за развитието на психосоциалните рискове и фактори. От изключително голямо значение при психосоциалните рискове е те да бъдат правилно диагностицирани и оценени, за да може да се създаде адекватна и навременна превенция, с която да се минимализира максимално ефекта от стресовите и кризисните ситуации, през които работниците преминават ежедневно. Данните представи експерт Даниела Златкова, изпълнителен секретар на Съюза на транспортните синдикати в България по време на дискусионен форум „Мястото на психосоциалните рискове при оценка на безопасността и здравето при работа. Мерки и добри практики за минимализиране и оценяване”, проведен в КНСБ. Златкова допълни, че като синдикат, СТСБ поставя сред приоритети си и задачата да информира не само работниците, но и работодателите за необходимостта от превенция на психосоциалните рискове, така че те да не застрашават живота и здравето на работещите.
На европейско ниво СТСБ участва в политиката за здраве и безопасност на труда на Женския комитет на Европейската транспортна федерация (ETF). Единият от приоритетите на ЖК на ETF засяга безопасните условия на труд и специфичните нужди и проблеми на жените по време на работа, превенция на рисковете от трудови злополуки и ограничаване възможността за случаи с фатален краен при изпълнение на служебните ангажименти.
Екипът на СТСБ ви призовава поне днес да отдадем заслужена почит и уважение към всички онези, които отидоха на работа, за да изпълнят служебния си дълг, но повече не успяха да се приберат при семействата си.

